W obecnych czasach coraz więcej przedsiębiorstw prowadzi swoje księgi rachunkowe na zasadach pełnej księgowości. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat zalet oraz wad takiego rozwiązania.

Zalety pełnej księgowości

„Kiedy pełna księgowość?” i „czym jest pełna księgowość?” to pytania, które w obecnych czasach zadaje sobie bardzo wielu przedsiębiorców. Pełna księgowość jest jednym ze sposobów prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zalety i wady pełnej księgowości są dość zróżnicowane, jednak w pewnych przypadkach jest ona wymagana przez ustawę o rachunkowości. Wśród głównych zalet tego sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych można wymienić bardzo dokładne ewidencjonowanie wszystkich operacji gospodarczych, które zachodzą w danym przedsiębiorstwie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pełnego obrazu sytuacji finansowej danego przedsiębiorstwa, co ma bardzo duży wpływ na sposób jego funkcjonowania na co dzień. Dzięki prowadzeniu pełnej księgowości możliwe jest również wyliczanie wielkości przepływów pieniężnych, a także różnych wskaźników, które są pomocne podczas podejmowania decyzji związanych z przyszłością prowadzonej firmy. Oprócz tego pełna księgowość umożliwia również stałe monitorowanie zachodzących zmian.

Wady pełnej księgowości

Z całą pewnością można stwierdzić, że prowadzenie pełnej księgowości ma również pewne wady. Jednak w niektórych przypadkach ten sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych jest obowiązkowy, dlatego jego minusy są nieuniknione. Wśród głównych wad prowadzenia pełnej księgowości można wymienić wzrost kosztów rozliczeń, co dotyczy zarówno zatrudniania własnego księgowego, jak i korzystania z usług biur rachunkowych. Oprócz tego podczas prowadzenia pełnej księgowości konieczne jest dostosowanie się do regulacji znajdujących się w ustawie o rachunkowości. Również sam system księgowania w tym przypadku jest bardziej skomplikowany, a także czasochłonny. Dlatego należy przygotować się na pewne trudności w realizowaniu tego sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych.

About admin-kws

administrator